PANJUR

Panjur Ev, işyeri ve diğer yapı sistemlerinin vazgeçilemez unsurlarından biridir. Güneşin ve rüzgârın yaşanan mekâna girişini önlemek veya istenilen düzeyde girişinin kontrolünü sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Özellikle çok rüzgârlı ve fırtınalı bölgelerde camdan daha dayanıklı olmaları nedeniyle camların kırılmaya karşı korunması sağlanmakta ve dışarıdan gelecek kötü niyetli girişimleri önlemek amacıyla da kullanılmaktadır.

Panjur üretimi alüminyumun dışında, plastik veya ahşap da kullanılarak da gerçekleştirilmektedir ancak alüminyumun dış ortamlara karşı gösterdiği mukavemet nedeniyle, günümüzde alüminyumdan üretilenler konutlarda, işyerlerinde, sanayi tesislerinde vb. yerlerde özellikle tercih edilmektedir.

Size Ne sağlar? Güneşten korunma, hava koşullarından koruma (yağmur, rüzgâr, fırtına), ses ve gürültüden koruma, gözlerden koruma, mükemmel akustik ve termal yalıtımı yüksek kaliteli poliüretan ile sağlama, mütecavizlerden koruma, bina dışından içeriye doğru sıcaktan koruma ve içerideki sıcak veya soğuğun dışarıya çıkmasını engelleme, bina içindeki ışık koşullarını istenilen şekilde ayarlayabilme, bazı ilavelerle uçan haşerelerden koruma, binanın cephe dekorasyonu ile uyum sağlayacak ve görünümü güzelleştirecek seçkin renkleri kullanma imkânı mevcuttur.

Ev, işyeri ve diğer yapı sistemlerinin vazgeçilemez unsurlarından biri olan panjurlar, güneşin ve rüzgârın yaşanan mekâna girişini önlemek veya istenilen düzeyde girişinin kontrolünü sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.

KEPENK

Güvenlik gereksinimini karşılamak üzere geliştirilen bir sistemdir. Göz için göz kapağı ne ise, iş yerleri için de tam olarak o dur. İş yerimizin hatta konutumuzun güvenlik sorunu varsa ilk düşündüğümüz veya düşüneceğimiz şey otomatik kepenktir.

Kepenk, sarmal kapı, daraba v.b. gibi birçok isimle anılan dikey çalışan bir kapı modelidir.Mekanizmanın üst tarafında bulunan motor şaftının dönmesi ile lamellerin sarılması sonucu açılıp kapanma işlemi yapar. Garaj kapılarından dükkân kapılarına, yangın bölme ihtiyacı olan yerden fabrika kapılarına kadar birçok yerde çok farklı şekillerde kullanılır. Ev camları için panjur tipi sarmal kapılar da mevcuttur.

İş yeri, mağaza, dükkan veya kapı, pencere gibi yerleri korumak için kullanılır. Koruma için kullanılacak iş yeri, kapı ya da pencere özelliğine, ebatlarına göre de yapılır. Kullanım amacı ve yapıldığı malzemeye göre de çok farklı bir çok çeşidi de bulunmaktadır..

Otomatik kepenk çeşitleri, yapıldığı malzemeye, dayanaklık düzeyine ve kullanım alanına göre alüminyum, galvanizli, yangına dayanıklı gibi çeşitleri bulunmaktadır.
Kepenkler uzaktan kumandalı, buton kontrollü veya manuel (sadece galvaniz) olabilir. Manuellerde ağırlığı yaylar alır. Alüminyumlarda ise motor şarttır. Kepenklerde en çok sorulan soru alttan kaldırılabilir mi? İstenirse evet ama kimse uğraşmaz, daha basit bir yolu dener. Çünkü çok ağırdır.